Kurucular

Nesteren Şencan Görgülü
Pazarlama danışmanı, nitel araştırma uzmanı, profesyonel koç

Adana'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1986'da bitirdi. Master derecesini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Siyaset Bilimi dalında aldı.

Çalışma yaşamına Poyraz Yayıncılık'ta müşteri temsilcisi olarak başladı. Daha sonra beyaz eşya üreticisi Erna'da Pazar Geliştirme Müdürü olarak çalıştı. Türkiye'nin ilk katalogla pazarlama organizasyonu Evpa Pazarlama'da Genel Koordinatör Yardımcısı olarak görev yaptı ve ardından reklam sektörüne adım attı. Reklamveren pozisyonunda edindiği deneyimle Reklamcılık A.Ş.'de başarılı bir müşteri temsilcisi grafiği çizdi. Çarşı Mağazaları, Esbank, Vepa, Karaca Triko, Fatoş Oyuncakları, Altınyıldız gibi markaların sorumluluğunu uzun süre taşıdı.

1994'te Portakal’ı kurdu. Çarşı Mağazaları'nın outlet zinciri Smart, 125 yıllık bir küresel firma olan Honeywell Otomasyon, Lüksemburg'lu bir çelik devi olan Arcelor (Arcelormittal), İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Hazır Beton Birliği, Gipaş, Alarko/Alfarm gibi firma ve kuruluşlara pazarlama, pazarlama tanıtımı konularında hizmet verdi.

Şu anda Portakal'ın iş geliştirme ve mali işlerinden de sorumlu ortağı olan Nesteren Şencan Görgülü, Portakal’ın gerçekleştirdiği pazarlama danışmanlığı projelerinde özellikle “nitel araştırmalar” konusunda uzman danışman olarak çalışıyor. Görgülü, sahip olduğu koçluk formasyonu ve deneyimlerini nitel araştırma yöntemlerinden “derinlemesine mülakat” tekniğiyle harmanlayarak geliştirdiği özel bir “güçlü soru sorma” tekniğini kullanarak firmalar için analizler gerçekleştiriyor. Pazarlama ve satış ekiplerine mentorluk yapıyor, özellikle KOBİ'lerde satış ve pazarlama departmanlarının kurulması konusunda danışmanlık yürütüyor.

Nesteren Görgülü 2010 Aralık ayında, Güventürk Görgülü'yle birlikte kaleme aldığı, yeni çağda pazarlamanın temel ilkelerini ortaya koyan Pazarlama 3.0 adlı kitabını yayınladı.

Türkiye’nin yaşayan en eski restoratörü olan Bekir Peker’in anılarından oluşan “Ben Bekir Peker” ve yine Türkiye’nin ilk Türk su yalıtımı firması olan Emülzer Asfaltevi’nin günümüze kadar uzanan 75 yıllık yolculuğunun anlatıldığı “Kara Sakız” isimli iki anı kitabının da yazarı olan Görgülü evli ve bir kız annesi...

____________________________________________________________
Nesteren Şencan Görgülü ve Güventürk Görgülü'nün birlikte kaleme aldığı Pazarlama 3.0 - Yeni çağın pazarlama yaklaşımı adlı kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Güventürk Görgülü
Pazarlama danışmanı, gazeteci, öğretim görevlisi

İstanbul'da doğdu, büyüdü. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1986'da bitirdi ve master derecesini Siyaset Bilimi dalında aldı.

Çalışma yaşamına 1987'de YeniGündem dergisi'nde ekonomi muhabiri olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Ekonomik Panorama ve Tempo dergilerinde çalıştı. 1992-94 arasında gazeteciliğe bir süre ara vererek DİSK Araştırma Enstitüsü'nde sendikal konularda uzman olarak çalıştı. Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin çıkışıyla tekrar gazeteciliğe döndü. Günlük İktisat Gazetesi, Express Dergisi gibi çeşitli bağımsız yayıncılık girişimlerinde yer aldı. Kanal E'de ekonomi editörlüğü ve belgesel prodüktörlüğü yaptı, Hürriyet Grubu içinde GazetePazar'da ekonomi editörlüğü ve köşe yazarlığı, Atlas, Kariyer, İstanbul Life dergilerinde özel haber muhabirliği ve editörlük yaptı. Bir kaç dönem Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi yönetiminde çalıştı ve bir süre NTVMSNBC haber portalı için ekonomi yazıları yazdı. Nesteren Şencan Görgülü'yle birlikte kaleme aldığı, yeni çağda pazarlamanın temel ilkelerini ortaya koyan Pazarlama 3.0 adlı kitabını Aralık 2010'da yayınladı.

Basında Ekonomik Bağımlılık ve Tekelleşme adlı kitabıyla 1992 Milliyet Ödülleri Gazetecilik Dalı Birincilik Ödülü'nü kazanan Güventürk Görgülü'nün Ekonomist Mustafa Sönmez'le birlikte hazırladığı "1990'larda Türkiye İşçi Sınıfı; Sosyal ve Ekonomik Göstergeler" başlıklı bir kitabı daha bulunuyor.

Portakal’da proje yönetmenliği görevini sürdüren Güventürk Görgülü, Dünya Gazetesi'nde cuma günleri yayınlanan “Pazarlama 3.0” adlı köşenin yazarı ve aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde de öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Portakal'in projelerinde sektörel araştırmalar, pazarlama trendleri, tüketici davranışları, inovasyon ve benzeri konularda danışmanlık yapıyor.

Güventürk Görgülü, Nesteren Şencan Görgülü ile evli ve yukarıda sözü edilen kız çocuğunun babası...

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.