1 Şubat 2006

Bir ilkeli pazarlama örneği: ORL İşitme Cihazları

İşitme cihazları sektörünün önde gelen firması ORL, gerçekleştireceği basın kampanyaları için Portakal'dan proje danışmanlığı hizmeti alıyor. Karar vericilerin tutum ve davranışlarını saptamaya yönelik pazar çalışmasına geçtiğimiz hafta başlandı.


16.2.2006 - İşitme cihazları pazarında faaliyet gösteren ORL. Türkiye genelinde 13 şube ve 200'e yakın bayisi aracılığıyla, distiribütörlüğünü yaptığı 4 dünya markasını işitme problemi olan hastalara ulaştırıyor.
ORL pazarlama anlayışının merkezine doktor çalışmasını yerleştirmiş. Çünkü bir hastanın işitme cihazı kullanıp kullanmamasına ancak bir uzman doktor (KBB veya Odyolog) karar verebiliyor. Bu nedenle ORL'nin satış temsilcileri, tıpkı bir ilaç firmasının tıbbi mümessilleri gibi sürekli doktor çalışmasıyla işitme cihazlarının tanıtımını yapıyor. Bu nedenle ORL'ye gelen hastaların bir çoğu da doktor yönlendirmesiyle geliyor.

Ancak satılan ürün/hizmetin türü ne olursa olsun firmalar artık yoğun bir rekabet ortamında pazarlama çalışmalarını sürdürmek zorunda. Bunu göz önüne alan ORL, doktor çalışmasının yanına basın kampanyaları gibi başka pazarlama faaliyetlerini de katma kararı aldı. Tüketiciyi eksik bilgilendirmek ve yanlış yönlendirmek, ne olursa olsun satmak anlayışı yerine, son derece ilkeli bir pazarlama yaklaşımına sahip ORL, bu ilkeli tavrını diğer pazarlama faaliyetlerinde de sürdürüyor.
Satışlarını artırmak için gerçekleştireceği basın kampanyası çalışmalarıyla ilgili Portakal'dan proje danışmanlığı hizmeti alan ORL, Portakal tarafından yürütülen pazar çalışması sonunda; pazarı, pazardaki karar vericilerin tutum ve davranışlarını objektif olarak yansıtan bir durum raporuna sahip olacak. Bu objektif verilere dayanan basın kampanyası, tüketiciyi, tüketicinin ihtiyaç duyduğu şekilde bilgilendirerek maksimum verimi sağlayacak. Ancak bundan da önemlisi, içi boş vaatler, eksik veya yanlış bilgi içermemesiyle de sektörde ilkeli bir pazarlama örneği olarak yerini alacak.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle
yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.