30 Kasım 2006

Sirk ve küçük aslan

Yaptığınız işi, esas işinizi son derece vasat bir kaliteyle yapıp, bir takım göz boyamacı yan işlerle satışınızı ve karınızı artırmaya çalışmak son derece sığ bir pazarlama vizyonu ve rekabet şansınızı asla artırmayacak ortalama bir yaklaşımdır.


Nesteren Şencan Görgülü

29 Kasım 2006 -
Geçenlerde kızımla sirke gittik. Kızım ilk kez gidiyor, bense kaç yıl olmuş gitmeyeli! Bu yüzden ikimiz de pek heyecanlı, pek keyifliyiz. Biletlerimizi de en ön sıralardan aldık tabii. Salona girdik; bir gürültü, bir kıyamet; her yer hınca hınç dolu, neredeyse herkesin kucağında bir çocuk. Heyecanla bekliyoruz gösterinin başlamasını.

Gösterinin başlamasını beklerken salonda kalabalık bir satıcı ordusu belirdi. Kimi patlamış mısır satıyor, kimi pamuk helva, birisinin elinde kalem gibi bir şeyin ucuna takılmış plastik bir tüy demeti, fener gibi ışık veriyor. Çocuklar cıyak cıyak mısır istiyor, helva, oyuncak... Satışlar inanılmaz bir hızla gerçekleşiyor, adeta onlarcası bir iki dakika içerisinde. Şaşkınlıkla izliyorum. Bizim kız efendi, sadece mısır istedi. Adettendir, kocaman bir kutu aldık.

Sonra sahneye bir midilli ile küçücük bir aslan yavrusu getirildi. Görevliler çocukları teker teker midillinin sırtına bindiriyor, bir fotoğrafçı da fotoğraflarını çekiyor. Eh olabilir, birer hatıra fotoğrafı diyelim. Midilli merasimi bitince bir adam küçük aslanı kucağına aldı ve izleyici koltuklarının arasında dolaşmaya başladı. Yavruyu çocuklu koltukların olduğu yere getiriyor, çocuğun yanağına aslanın yanağını dayıyor, fotoğrafçı da fotoğraflarını çekiyor. Tam bu sırada gösteri başladı. Ama adamlar büyük bir saldırganlıkla yaptıklarını yapmaya devam ettiler ve tüm salonu dolaştılar, koltukların arasından, görüntümüzü kapatarak... İzleyicilerle konuşmaları sırasında tek bir fotoğraf karesi için talep ettikleri rakamı duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Bu yetişkinler için arka sıralardaki koltuk bedeline eşit bir rakamdı.Neyse bu satış saldırısı da nihayetlendiğine göre, artık rahat rahat gösteriyi izleyebiliriz. Ortalama bir sirkteki her şey var gösteride ve her şey de ortalama bir kalitede. Anlayacağınız pek de iyi değildi... Bende hafif bir hayal kırıklığı-Allahtan kızım mutlu!- çadırdan dışarı çıkarken kendimi akıllı bir azınlığın bir üyesi olarak hissettim. Neden mi? Çünkü ben oraya iyi bir sirk gösterisi izlemek için geldim, ıvır zıvır, abur cubur bir sürü şeyi değerinin 3-5 katı parayla almak için değil. Gösterinin bedeli oldukça uygundu. Ancak diğer harcamaları da yapmış olsaydım, dünyanın en hatırı sayılır sirk gösterilerine ödeyebileceğim bir rakamı cebimden çıkarmış olacaktım.

Sevgili dostlar, yukarıda anlattığım olay ciddi bir pazarlama zafiyetidir. Yaptığınız işi, esas işinizi son derece vasat bir kaliteyle yapıp, bir takım göz boyamacı yan işlerle satışınızı ve karınızı artırmaya çalışmak son derece sığ bir pazarlama vizyonu ve rekabet şansınızı asla artırmayacak ortalama bir yaklaşımdır. Asıl olan ve de önemli olan; esas işinizi neredeyse rekabeti imkansız bir kaliteyle yapmak ve sadece bu işiniz, esas işiniz için de hiç korkmadan hak ettiğiniz parayı müşterilerinizden talep edebilmenizdir.

Kaliteli iş, değerinde para, kaliteli iş talebinin hakim olduğu yüksek bir alışveriş bilincinin hepimizde yeşermesi ve yerleşmesi dileğiyle...

____________________________________________________

Görüş ve eleştirileriniz için nesteren@portakalonline.com

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle
yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.