16 Mayıs 2007

Sanat, yardımlaşma ve eğlence inek şenliğinde.

inek şenliği

ABD ve Avrupa'nın bir çok ülkesinde gerçekleştirilen, yardımlaşma ve eğlenceyi bir araya getiren açık sanat etkinliği CowParade, yakında İstanbul sokaklarında... Bu etkinlik aynı zamanda iyi planlanmış bir halkla ilişkiler faaliyetinin aynı anda hem karlı, hem topluma yararlı, hem sanatsal, hem de eğlenceli olabileceğini gösteren bir örnek olarak yakından incelenmeli.

Güventürk Görgülü
16 Mayıs 2007 -
Şirketlerin pazarlama faaliyetleri içinde, seçmekte, gerçekleştirmekte ve duyurmakta en fazla zorlandıkları konulardan biri de halkla ilişkiler faaliyetleridir. Son zamanlarda işin içine "kurumsal sosyal sorumluluk" gibi "ağır" kavramların girmesi, işi giderek daha da karmaşık hale getiriyor. Bu konuyu daha sonra ayrıntılı biçimde ele almak üzere bir not düşüp, önümüzdeki günlerde İstanbul sokaklarında göreceğimiz dikkat çekici bir örnekten söz etmek istiyorum. 1998 yılından beri ABD ve Avrupa'nın pek çok kentinde düzenlenen açıkhava sanat etkinliği CowParade, son derece iyi tasarlanmış bir halkla ilişkiler projesi olarak, hem karlılığı, hem toplum yararını hem sanatı, hem de eğlenceyi bir araya getiriyor. Bu açıdan da pazarlama ve pazarlama iletişimiyle ilgilenen herkes tarafından mercek altına alınıp incelenmeyi hak ediyor.

CowParade fikri ilk kez 1998 yılında, İsviçre'nin Zürih kentinde satışları ve vitrinlerdeki sanatsal ağırlığı artırmak isteyen vitrin tasarımcısı Walter Knapp tarafından ortaya atıldı ve inekler, oğlu tarafından gerçek İsviçre inekleri modellenerek tasarlandı. CowParade "Sanatı herkesin keyif alması için sokaklara taşıyan bir toplumsal sanat etkinliği" olarak tanımlanıyor. 1999'dan bu yana, Şikago (1999), New York (2000), Londra (2002), Tokyo, Brüksel, Dublin (2003), Manchester ve Stockholm (2004) dahil olmak üzere dünya çapında 35'den fazla şehirde düzenlenen İnek Şenliği'ne 2005'te Barselona, Monako, Moskova, Floransa, Bükreş ve Sao Paulo, 2006'da, Edinburg, Lizbon, Budapeşte, Atina ve Boston ev sahipliği yaptı. 1 Ağustos-31 Ekim 2007 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek etkinliğe Şişli Belediyesi ev sahipliği yapacak.

CowParade etkinliği, yerel sanatçıların inek tasarımlarıyla oluşturuluyor ve kentin belirlenen alanlarında, parklarında bu ineklerin sergilenmesiyle devam ediyor. Etkinliğin sonunda düzenlenen gala gecesinde de sergilenen ineklerin büyük bir bölümü açık artırma yoluyla satılarak, elde edilen gelir önceden belirlenmiş hayır kurumlarına bağışlanıyor.
Şimdiye kadar 10 milyon doların üzerinde bağış toplanan CowParade etkinliklerinde en büyük müzayede gelirinin Şikago ve New York'ta elde edildiği belirtiliyor. Sotheby's Müzayede Evi tarafından Şikago'da düzenlenen inek müzayedesinde 140 ineğin her biri ortalama 25 bin dolardan satılırken en "yakışıklı" ineğin fiyatı 110 bin dolara kadar yükselmiş ve bu etkinlikten hayır kurumları için toplam 3 milyon dolar gelir elde edilmiş. New York müzayedesinde ise çeşitli kuruluşlara 1 milyon 351 bin dolar gelir aktarılmış. İstanbul'da düzenlenen etkinliğin sonunda gerçekleştirilecek müzayededen elde edilen gelir de Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği, AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) ve TEMA Vakfı'na (Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı) bağışlanacak.

inek şenliği

Peki 1998'den bu yana 3 binden fazla sanatçının 5 binden fazla inek yaratarak katıldığı bu etkinlikte, etkinliğin yaratıcısı CowParade Corporation ve yerel düzenleyiciler nasıl bir gelir elde ediyorlar? İnek Şenliği'nin tek geliri müzayedelerle sınırlı değil, sergilenen inekler için de şirketlerden sponsorluklar alınıyor. Tek inek için 7 bin 500 dolar olan sponsorluk bedeli 5 ineklik bir "sürü sponsorluğu" için 30 bin dolar destek bedeli ödeniyor. Yardım amaçlı sponsorlukların bedeli ise 5 bin-6 bin 500 dolar arasında değişiyor. Sponsorluk uygulamasına karşılık ineklerin üzerinde herhangi bir marka veya logoya izin verilmemesi ise işin sanatsal düzeyinin yükselmesini sağlıyor. Sponsor firmalar, oluşturulan tasarım portföyünden bir inek tasarımı seçebildikleri gibi, seçtikleri inek tasarımı üzerine çalışma yapacak bir sanatçı da görevlendirilebiliyor. Böylelikle sanatçılar da firmaların adını geçirmeden firma kimliğini yansıtacak yeni yollar ve tasarımlar bulmaya teşvik ediliyor.
İnek tasarımına katılım konusunda ise pek bir sınır bulunmuyor. Oluşturulan seçici kurul ister tanınmış ve bu konuyu meslek edinmiş olsun, isterse bu konuda çalışmak isteyen amatörler olsun; ressamlar, tasarımcılar, heykeltıraşlar, mimarlar, fotoğrafçılar, şairler vb başvuranlar arasından uygun olan adayları inek tasarımcısı olarak kabul ediyor. CowParade İstanbul etkinliği için sanatçı başvuru süresinin 31 Mart tarihinde dolduğunu, sponsorluk çalışmalarının ise devam ettiğini belirtelim...
Organizasyonun web sitesi olan http://www.cowparade.com adresine girdiğinizde etkinlik hakkındaki bilgiler yanında inekler hakkında eğlenceli bilgilere, çocuklar için çeşitli oyunlara da ulaşabiliyorsunuz. İstanbul organizasyonuyla ilgili bilgiler ise http://www.cowparade-istanbul.com
adresinden elde edilebiliyor.
Yaz sonunda İstanbul sokaklarında göreceğimiz CowParade inekleri kadar, etkinliğin de bir örnek olay olarak yakından izlenmesi, herkesin kendi işi için yararlı sonuçlar çıkartmasına olanak sağlayacak gibi görünüyor.

================================================

CowParade nasıl bir etkinlik?
Etkinlik hakkında CowParade organizatörlerine sık sorulan sorular ve cevapları...

Neden inek?
İnek bütün dünyada sevilen bir hayvandır ve sanatın bütün formları için büyük bir tuval oluşturur. İnek dünya üzerindeki pek çok farklı insana ve kültüre çok şey ifade eder. İneklerle ilgili büyülü bir şey vardır ve o büyü yüzümüze bir gülümseme olarak yansır.

İnekler neden yapılmışlardır ve büyüklükleri nedir?
İnekler fiberglas(cam elyafı) malzemeden yapılmıştır ve diğer malzemelerle süslenip su geçirmez malzeme ile kaplanmıştır. İneklerin büyük bir çoğunluğu şehrin çeşitli yerlerinde açık mekanlara yerleştirilirken bir kısmı da halkın serbestçe ulaşabildiği dükkan vitrini gibi iç mekanlarda sergilenmektedir. İnekler çıplak olarak ortalama 70 kg ağırlığındadır. Üç temel pozisyonda gelmektedirler; ayakta (başı yukarıda), otlar durumda (başı aşağıda) ve oturur durumda.

İnekler İstanbul'da nerelere yerleştirilecek?
İnekler Şişli Belediyesi sınırları dahilinde Şişli ve Nişantaşı'ndan Maslak'a uzanan yol üzerine yerleştirilecektir. Bazı inekler Kanyon, Metrocity ve Cevahir gibi büyük alışveriş merkezlerinin önünde küçük sürüler oluşturacak şekilde gruplanabilir. Diğerleri Nişantaşı, Mecidiyeköy caddelerine konulacaktır. Etkinliğin şehre yeni ziyaretçiler çekeceği şüphesizdir ve şehrin sakinleri de tüm inekleri görmek üzere "kendi şehirlerinde turist" haline geleceklerdir.

CowParade International bir hayır derneği midir?
Hayır, bir hayır derneği olmayıp, özel bir şirkettir. Etkinliğin sonunda 30-40 civarında inek gala şeklinde düzenlenen bir müzayedede satılacaklar, ve satıştan gelen net hasılatın yüzde 85'i hayır işlerine, yardım derneklerine verilip kalan yüzde 15'i ise CowParade International'a aktarılacaktır.
İneklerden biri hasar görürse ne olacak?
Halkın aşırı sevgisi ve muhabbeti, veya ara sıra görülen vahşilik, barbarlık inekler üzerinde de etkisini gösterebilir. CowParade İstanbul 2007 Komitesi çoğu zaman hasar gören inekleri sahada tedavi edip, düzeltebilirler veya söz konusu inekler tekrar İstanbul sokaklarına geri döndürmeden önce tamir edilmek üzere "İnek Hastanesi"ne götürülebilirler. Eğer inek tamamen hasar görmüş, ve sanatçılar için onu tamir etmek imkansız hale gelmişse, bu takdirde sokaktan tamamen kaldırılır.

================================================


Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle
yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.