19 Ekim 2008

İşte gerilla ruhu...

İşte gerilla ruhu...Bazı haber sitelerinde yer alan bu fotoğraf gerilla pazarlama kavramının babası Jay Conrad Levinson’ın “gerilla ruhu”nu tarif edebilmek için konferanslarında anlattığı küçük öykünün neredeyse canlı bir örneği.


Güventürk Görgülü

guventurk@portakalonline.com

Habertürk’te 16 Ekim 2008'de yayınlanan bir fotoğraf, daha önce sitemizde yer verdiğimiz gerilla pazarlamayla ilgili öyküyü aklımıza getirdi. Çünkü bu resim, gerilla pazarlama kavramının babası Jay Conrad Levinson’ın “gerilla ruhu”nu tarif edebilmek için konferanslarında anlattığı küçük öykünün neredeyse canlı bir örneği. Levinson’ın öyküsü şöyle:

“Ufak bir işyeri var mobilya satıyor. Etrafta ondan çok daha büyük mobilya mağazaları var. Yanındaki mağaza kocaman; mağaza boyunda bir afiş asmış “yüzde 60 indirim!”, diğer yanındaki ondan da büyük, “yüzde 75 indirim!” Ortadaki gerillanın ise ne bu kadar indirimi yapacak, ne de bu kadar büyük afiş asacak parası var. O da tam ortaya, kapısının üzerine şunu yazıyor: “Ana giriş”. İşte gerilla ruhu budur...” Ve Levinson bu hikayenin hemen ardından ekliyor; “Gerilla pazarlama bir süreçtir, bir olay, bir etkinlik değildir.”Fazla söze gerek yok aslında Trabzon’da çekilmiş bu fotoğrafa bir bakın. Mavi Jeans mağazasının yanında “Bordo” isimli bir mağaza. Yan yana geldiğinde “Bordo Mavi”. Aynı mağazanın yerinde herhangi bir isimde herhangi bir mağaza da olabilirdi. Ama mağazanın ismini “bordo” koyduğunuzda ve bunu mavi Jeans ile aynı fontta yazdığınızda, tabelasını da Mavi ile aynı hizaya yerleştirdiğinizde, üstelik bunu Trabzon’da yaptığınızda, yaptığınız yatırım çok daha değerli hale gelebiliyor. İşte bunu görebilmek ve uygulayabilmek gerçek bir “gerilla ruhu” gerektiriyor.

Bu fırsatı görüp değerlendiren ve uygulayan girişimciyi de Anadolu’dan mükemmel bir bir gerilla pazarlama örneği ortaya koyduğu için buradan tebrik etmek gerekiyor.

(*Bu arada Hürriyet ve Habertürk web sitelerinde yayınlanan bu fotoğrafı çeken fotoğrafçının isminin veya fotoğraf kaynağının belirtilmemesi gerçekten üzücü. Bu tür konularda biraz daha hassas davranmakta fayda var.)Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle
yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.