1 Eylül 2014

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa veya pazar kaybediyorsanız pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı objektif veriler ve doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazandırabilir, yeni pazarlara açılmanızı sağlayabilir.

Hangi sektörde ve hangi pazarda faaliyet gösterirse göstersin, ister tüketicilere yönelik (Businnes to consumer - b2c) ürün ve hizmetler, isterse şirketler arası (Businnes to businnes –b2b) ürün ve hizmetler üretsin pazarlama günümüzde bir şirketin esas fonksiyonudur.

Ancak bu esas fonksiyonun şirket yönetimlerin tarafından fark edilmesi biraz zaman alabiir. Zira ekonomik koşullar değişmiş olmasına rağmen gerek firma yönetimleri, gerekse orta kademe sorumlular ve çalışanlar alışkanlıklarını oldukça yavaş değiştirirler.

Değişik sektörlerde, değişik pazarlarda, firmaların pazarlama konusundaki yetersizlikleri değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Satış ekipleri kimi zaman rakiplerin sürekli fiyat kırdığı yakınmasıyla gelir, kimi zaman da reklam bütçesi kabarık bir rakibin pazarı ele geçirmeye başladığı söylenir. Sonucu nasıl ortaya çıkarsa çıksın müşterilerin rakiplere yönelmesi veya pazar payındaki gözle görülür küçülme sizin bir pazarlama zaafiyeti içinde bulunduğunuzun göstergesidir.

>> PAZARLAMA DANIŞMANLIĞI
HİZMETLERİMİZİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN >>


Bu pazarlama hataları iki şekilde ortaya çıkabilir. Birincisi pazar koşullarındaki değişimdir. Müşterilerinizin ihtiyaçları ve/veya ihtiyaçlarını karşılama şekli siz farkında olmadan değişmektedir. İkincisi pazara yeni giren bir rakip veya mevcut rakiplerden birinin pozisyonunu değiştirerek pazarda hakimiyet elde etmeye başlamasıdır. Bu durum genellikle büyük tanıtım bütçeleriyle veya fiyat kırma operasyonlarıyla gerçekleştirilebilir. Üçüncü neden ise firmanızdaki bir pozisyon değişikliği olabilir. Yani eskiden yaptığınız bir şeyi artık yapmamanız; müşterilerinizle daha az ilgilenmeniz, ürün veya hizmet kalitenizdeki düşüş, satış sonrası ortaya çıkan yetersizlikler ve benzerleri...

Bu tür durumlarda günlük operasyonları yürütme derdinde olan satış ekipleri ve pazarlama departmanlarının yapabileceği pek az şey vardır. Zira Einstein’in dediği gibi, "Sorunların kendilerini yaratan farkındalık düzeyiyle çözülmesi mümkün değildir".

Bu nedenle firmanıza, pazarınıza, sektörünüze dışarıdan bakacak, pazardaki objektif verileri derleyecek, müşterilerinizin ve pazardaki diger karar vericilerin kafasından geçeni anlayacak bir pazarlama danışmanına veya pazarlama danışmanlarına ihtiyacınız vardır.

Türkiye’de pazarlama danışmanlığı alanında uzmanlaşan ilk firma olan Portakal Pazarlama Danışmanlığı bu ihtiyacınızı size en uygun fayda/maliyet oranıyla ve en kısa sürede çözer.

Portakal Pazarlama Danışmanlığı’nın yıllar içinde elde ettiği birikilmle, nitel araştırma tekniklerini kullanarak geliştirdiği özel metodolojisi, size en objektif pazar analizi raporları ve müşteri içgörülerini sunar.

>> PAZARLAMA DANIŞMANLIĞI
HİZMETLERİMİZİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN >>Haberi paylaşın
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle
yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

29 Eylül 2017

Pazarlama danışmanı ne yapar?

Pazarlama danışmanı ne yapar?Satışlarınız düşüyorsa pazarlama bölümünüzün veya satış ekibinizin satışları artırmak için yapabileceği pek az şey vardır. Oysa size dışarıdan bakan bir pazarlama danışmanı, doğru tekniklerle kaybettiğiniz pazarı size kazand

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandı

Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayınlandıÖn sonuçları 11 Mayıs'ta Bilgi Üniversitesi'nde gerçeklextirilen İçerikle Pazarlama Konferansı'nda paylaşılan Sosyal Medyada Markalar konulu araştırmanın sonuçlarını e-kitap olarak indirebilirsiniz.